Tipy na výbavu kanceláře nejen pro programátory

Lukáš
7 min readSep 5, 2020

--

V předchozím článku jsem se zaměřil na aplikace a v tomto bych se rád podělil o tipy na výbavu pracovního místa ať už doma nebo v kanceláři.

Konkrétně se zaměřím na mojí domácí kancelář ve které za poslední půlrok trávím mnohem více času. Některé prvky jsem přenesl i do kanceláře v práci.

Macbook Pro 2018

Jako hlavní stroj mám tento notebook. Kdybych nemusel řešit přenášení mezi kanceláří a domovem, tak bych možná i zvolil desktop, ale mobilita je pro mě pořád důležitá.

80% času je Macbook zavřený a připojený k externímu monitoru.

Photo by Jannis Lucas on Unsplash

Monitor

O tom jak jsem vybíral monitor jsem psal v předchozím článku. Dlouho jsem měl 2x 27" Lenovo s jedním monitorem na výšku, ale začátkem tohoto roku jsem si řekl, že zkusím dát druhou šanci jednomu velkému monitoru.

Znovu jsem si tedy přivezl LG 43UD79-B a zkusil jsem ho 14 dní používat.

Musel jsem si na něj chvíli zvykat, ale jak jsem si zvykl, tak už nechci nic jiného (než si to zase rozmyslím a budu chtít zkusit zase něco jiného). Na správu oken jsem začal používat aplikaci Mosaic, který je součástí Setapp.

Na výšku se na něj vejde hromada kódu, že nemusím skoro vůbec skrolovat. Začal jsem mnohem více využívat v IDE split screen, protože na to mám prostor.

Review se na takto velkém monitoru dělají taky parádně, protože kód je i v prohlížeči krásně formátovaný.

Je potřeba si dát trochu práci s nastavením výšky stolu a židle, aby byl monitor v ideální výšce, ale jak se toto podaří, tak to není problém ani pro krk.

LG 43UD79-B

Klávesnice a myš

Roky používám ergonomickou klávesnici a myš od Microsoftu. Naučil jsem se díky ní psát všemi 10 a je neskutečně pohodlná. Sice nedokážu moc efektivně pracovat na jiné, ale zdravé ruce za to rozhodně stojí.

Ruce jsou na klávesnici krásně podložené a díky ergonomickému tvarování jsou i ve správném úhlu.

Myš na první pohled vypadá děsivě a kdokoliv ji vezme do ruky, tak se hodně diví co to je, ale po pár dnech na ní není nic divného. V minulosti mě trochu začínalo bolet zápěstí, tak jsem se rozhodl jí zkusit a od té doby je vše v pořádku.

Numerickou část klávesnice jsem měl dlouho dobu v šuplíku a nepoužíval ji. Nedávno jsem ale narazil na tip, dát si ji na levou stranu od hlavní klávesnice a začít si na ní mapovat klávesové zkratky často používaných funkcí. Zatím to vypadá velmi slibně.

Zvažuji ještě pořízení Magic Trackballu místo této numerické klávesnice, ale zatím jsem se ještě nerozhodl, jestli tato investice má smysl.

Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop

Podložka pod klávesnici a myš

Nedávno jsem si pořídil velkou podložku pod myš, klávesnici a hlavně lokty. Bylo to velmi rozumné rozhodnutí. Musel jsem do ní vystřihnout otvor na ergonomický stůl a nebylo vůbec jednoduché sehnat takhle velkou, ale jednu jsem našel.

Myš po ní klouže parádně ikdyž jsem předtím neměl žádný problém, tak rozdíl jsem poznal. Pro lokty je to také mnohem pohodlnější než je mít na studeném a tvrdém stole.

Standing desk

Standing desk už mám dlouho. Dříve jsem měl stůl na kličku z IKEA, ale ten jsem moc nepoužíval, protože zvedání přes kličku bylo otravné.

Ideální je stát několikrát denně v kratších intervalech a na to je potřeba elektrický stůl. Nakonec jsem vybral stůl na Alze.cz a k němu si objednal ergonomickou desku s výřezem. Desku mám od firmy Hobis. Nikde jinde jsem ji nesehnal. Výřez se zdá jako drobnost nebo blbost, ale velmi jsem si ji oblíbil a normální stůl mi už vůbec nevyhovuje.

Standing desk — AlzaErgo
Pracovní deska od Hobis

Židle Adapatic

2 roky používám zdravotní židli Adaptic s náklapným sedákem a v kombinaci se standing deskem mi to přijde jako ideální kombinace.

Židle mi dovolí se na ní sednout i tak jak by se nemělo. Více si lehnout nebo dát si nohu přes nohu, ale nutí mě sedět rovně a zapojovat záda a břicho.

Zkoušel jsem i Spinalis, ale ty mi nepřišly tak dobré, ale hlavně jsou mnohem dražší. Zároveň je to pouze dovozce cizí značky a Adaptic je český výrobek.

Židle Adaptic

Podložka pod nohy

Abych dostal nohy do správné polohy potřeboval jsem je dát trochu výše. Pořídil jsem si tedy tuto polohovatelnou podložku. Je mnohem lepší než různé krabice co jsem našel po bytě.

Je polohovatelná na výšku (3 úrovně) a zároveň je možné nastavit úhel.

Fellowes Microban

Sluchátka

Doma i v kanceláři bych se neobešel bez kvalitních sluchátek s ANC (aktivní potlačení hluku) abych se mohl lepé ponořit do práce.

Mám stařičké Sony MDR-1000x (dnes je aktuální verze WH-1000XM3). Zatím slouží velmi dobře a jsem s nima velmi spokojen. Hluk zvládnou filtrovat velmi dobře a mají přijemné dotykové ovládání. Uvažuji o upgradu až vyjde nová generace XM4, která by měla přijít na trh tento rok. Než jsem stihl článek dopsat, tak je Sony představilo. WH-1000XM4 vypadají velmi dobře, ale 1000XM3 jsou ve slevách, takže spíše uvažuji o XM3, protože změn není zase tolik.

Photo by Vladimir Kondriianenko on Unsplash

Zároveň mám i Airpods. Ty používám hlavně na telefonování a videokonference. Jsou mnohem diskrétnější a mnohem rychleji se nasazují. Primárně je mám spárované s telefon, takže stačí je dát to uší a mohu volat.

Taky je používám při pauzách od práce na audioknihy kdy si chci odpočinout od velkých sluchátek.

Photo by Howard Bouchevereau on Unsplash

Nástěnka Skadis

Moje pracovna je součástí obývacího pokoje, takže nemám skoro žádné místo na skříňky, poličky nebo šuplíky. Našel jsem ale elegatní řešení v IKEA. Na desku Skadis dám vše co by se mi jinak válelo po stole. Navíc k tomu existuje celá sada dalších poliček, které je možné si vytisknout na 3D tiskárně.

Bílé světlo

Při rekonstrukci bytu jsem si nad pracovní stůl dal bodovky s bílým světlem místo teplého žlutého. Když se potřebuji soustředit, tak mi pomáhají přepnout do pracovního režimu. Stejný efekt se dá dosáhnout lampičkou s bílým světlem.

Světla za monitorem

Za monitorem mám ledky, které zapínám večer aby se mi na monitor lépe koukalo. Je to drobnost za pár korun a večer to očím dost pomůže.

Diskové pole

Ze svého starého pc mi zůstaly dva disky (1TB a 2TB), které jsem připojil přes jednoduché diskové pole. Přes správce disků jsem 2 TB disk rozdělil na 2x1TB.

1TB disk je pak zrcadlený na část druhého disku.

Ve výsledku mám tedy dva 1TB disky, ale jeden je zálohovaný a na něm mám věci o které fakt nechci přijít.

Další drobnější věci

Stojánek na notebook

Notebook mám stále zavřený a připojený k monitoru. Položený zabírá hodně místa, tak jsem si vytiskl stojánek, který krásně plní svůj účel.

Karafa s vodou

Pitný režim je velmi důležitý, takže se každé ráno snažím dát na stůl karafu s vodou, abych v průběhu dne pravidelně pil.

Stojánek na mobil a airpody

Hledal jsem jednoduchý držák na mobil a airpody, přes který bych mohl obě zařízení nabíjet a měl je stále po ruce a nakonec jsem tento problém vyřešil koupí 3D tiskárny. S tímto stojánkem jsem velmi spokojen.

Mobil i sluchátka se do něj snadno zaklapnout a jsou vždy po roce nabité na 100%.

Háček na velká sluchátka

Dlouho jsem nevěděl jak uskladnit velká Sony sluchátka. Aby byla pořád po ruce, nepřekážela a dali se jednoduše nabíjet.

Zachranou mi zase byla 3D tiskárna a tento krásný háček na Skadis desku.

Cable management

Cable management u standing desku je důležítý, protože když je stůl nahoře, tak je vidět uplně vše a nic se neschová.

Proto jsem si natiskl uchytky na kabely a pořádně vše srovnal a uspořádal. Standing desk má ještě záludnost v tom, že kabely nemůžou být úplně na pevno, protože se mění jejich délka.

Bonus: 3D tiskárna

Dlouho jsem hledal důvod proč si 3D tiskárnu koupit. Nekonec jsem ho našel v tom, že si budu tisknout uchyty na lezení a posilování.

Kromě tohoto cíle jsem, ale našel spoustu dalších využití a praktických věcí, které je možné si vytisknout.

Taky je dobré zmínit, že jsem tak nějak celou dobu žil v tom, že 3D tiskárna = Průša, ale nakonec jsem objevil i levnější varianty, které tisknou parádně. Konkrétně jsem pořídil Ender 3 a jsem s ní velmi spokojen.

Creality Ender 3

Mrkněte i na můj blog Efektivnejsi.cz

--

--